Novi Gradbeni zakon vsebuje tudi določbe o možnosti legalizacije, nelegalnih, črnih gradenj in neskladnih gradenj.
Nelegalni in neskladni objekti so objekti ki so zgrajeni brez ustreznih upravnih dovoljenj ali so zgrajeni tako, da odstopajo od gradbenega dovoljenja (npr. večje dimenzije, drugačna streha ipd.). Zato je prednostno potrebno pridobiti ustrezno odločbo, ki dopušča tako gradnjo – legalizacijo objekta.
Objekti, ki izpolnjujejo pogoje, bodo lahko legalizirani v rednem postopku, z naknadno pridobitvijo gradbenega ali uporabnega dovoljenja. Še prej bo potrebno preverjanje skladnosti gradnje s predpisi, objekt pa mora izpolnjevati pogoje glede varnosti in negativnih vplivov na okolje.
Zahtevo za pridobitev uporabnega dovoljenja je mogoče vložiti za objekte, ki so bili zgrajeni pred uveljavitvijo zakona in za katere je ugotovljeno, da so odstopanja od gradbenega dovoljenja zakonsko dopustna.
Objekti zgrajeni pred letom 1968, objekti gospodarske in javne infrastrukture zgrajeni pred osamosvojitvijo, enostanovanjske stavbe z gradbenim dovoljenjem in nekateri obrambno zaščitni objekti, bodo lahko legalizirani po milejših pogojih, kot so veljali v prejšnjem zakonu o gradbeništvu. Za objekte zgrajene pred letom 1998 bo mogoče pridobiti dovoljenje za objekt daljšega obstoja.
Legalizacija ni mogoča v primeru zelo problematičnih objektov. Sem spadajo npr. nevarni objekti, za katere je že bil izrečen inšpekcijski ukrep in neposredno ogrožajo življenje in zdravje ljudi, premoženje večje vrednosti in sosednje objekte (povzeto po Žagar A. in Gradbenem zakonu).
Sledite nam